Mıhlama nasıl yapılır

mıhlama tarifi kuymak yapımı

İlk olarak eşi karadenizli olan bir komşumun sabah kahvaltıya çağırması ile tattığım ve bir daha tadını unutamadığım, netteki kafasına göre yazılan tarifleri deneyerek hüsran sonuçlarla karşılaştığım mıhlamanın yapılışını sonunda keşfetmiş bulunmaktayım :)

Komşum taşınıp gittikten sonra maalesef onun tarifini alma fırsatım olmamıştı bir türlü. Geçtiğimiz günlerde eşimin arkadaşı mis gibi taze köy tereyağı getirmiş. Aklıma hemen mıhlama geldi tabi. Nette bir kaç siteye bakarak mıhlamayı yaptım sonuç ne yazık ki felaketti. Ağzımıza yoğun bir mısır unu tadı geliyordu. Eşim; merakla beklediği mıhlamayı bir çatal alıp bıraktı ben ziyan olmasın diye yedim tabi :) Eminim sizlerde nette bir kaç tarife bakıp yaptığınız mıhlamadan bir şey anlamamışsınızdır. Bu hüsran sonuçlardan yılmayıp iki gün sonra tekrar tarif arayışına girdim. Bir blogda okuduğum yazı mıhlamanın en ince ayrıntılarını veriyordu. Hemen mutfağa geçip tarifi denemeye başladım. Pişer pişmez eşim gelip bir çatal aldı ve hemen ekmek alıp masaya oturdu. Anlayacağınız gibi sonuç bu sefer muhteşemdi. Neyse lafı daha çok uzatmadan vazgeçemeyeceğiniz bir tadı olan mıhlama için gerekli malzemelere ve püf noktalarına geçelim dilerseniz.

Malzemeler:

2 çorba kaşığı mısır unu

250 gr. tereyağ ( mümkünse köy tereyağı olsun )

1 su bardağı çeçil – telli – dil yada rendelenmiş kaşar peyniri.

yarım su bardağı süt

yarım su bardağı su

Mıhlama tarifi :

Evet mıhlamamız için ilk püf noktası ile yapımına başlayalım. İlk püf noktası tereyağını iyice yakmadan kaynatmakmış. Tavamıza ilk olarak tereyağını ekleyip yanmamasına özen göstererek fokur fokur kaynatalım. Ardından mısır unumuzu ilave ederek beş – altı dakika kadar hafif pembeleşene kadar kavuralım. Bu aşamada işi aceleye getirmemeye dikkat edin çünkü mıhlamanın güzel olması açısından bu süreç çok önemli. Kavrulan malzemenin üzerine yarım bardak süt ve suyu ekleyip kaynadıktan sonra üzerine 1 su bardağı ince ince tellere ayırdığımız peynirimizi ilave edip kısık ateşte peynirler eriyene kadar bekleyelim. Bu aşamada arzuya göre tuzumuzuda ilave edelim. Evet peynirler eridikten sonra tereyağ yukarıya doğru çıkmaya başlamışsa mıhlamamız hazır demektir. Bu tarife tamamiyle uyduğunuz taktirde enfes bir mıhlama yapmış olacaksınız. Vallahi kalorisi çok olmasa iki üç günde bir yapmak istiyor canım ama ah şu kilolar :) Neyse arkadaşlar yapmak isteyenlere işte tava işte sapı işte tarifi :) Afiyet bal şeker olsun efendim.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir